A szokásaink adják a mindennapi életünk láthatatlan szerkezetét. Viselkedésmintáink közel negyven százalékát szinte minden nap megismételjük, de ha ezt általánosítva nézzük, akkor akár azt is tapasztalhatjuk, hogy a napjaink 90 százaléka mind egy-egy szokás. Úgy vélem, hogy már ebből a két tényből felismerhető, hogy mennyire is fontosak a szokásaink és azok formálása. Ugyanis ha változtatunk a szokásainkon, változtatunk az életünkön.
Az első és legfontosabb, hogy tisztázzuk: én nem fogom neked ebben a cikkben leírni a pontos cselekvésmintákat, amiket nap, mint nap el kell végezned, hogy tökéletessé varázsold az életedet. Ami az egyik személynek beválik, az a másiknak nem biztos, hogy működni fog. Tehát itt arra akarok kilyukadni, hogy az első és legfontosabb lépés amit meg kell tenned, hogy szilárd önismeretre teszel szert. Tudd, hogy ki vagy, mi a jó neked, mi javítja a hangulatodat vagy a munkakedvedet, mi kell neked egy szokás elkezdéséhez, stb...
Én személy szerint a szokásokat rituáléknak, rutinoknak is szoktam hívni. Például nagyon fontos első pontnak egy reggeli tökéletes rutin kialakítása, ami megalapozza a napodat. A reggeli felkeléstől számított első órát több helyen is arany órának nevezik, ugyanis nagy hatással lehet az egész napunkra és hangulatunkra. Egy hasznos tipp: kelj fel 2 órával az első fontos teendőd előtt.
A reggeli rutin egy jó kezdet a szokásformáláshoz, ugyanis ezt viszonylag könnyű kivitelezni. Az első és legfontosabb dolog, hogy szánjunk rá egy kevés időt, hogy feltérképezzük a jó és rossz szokásainkat. Fontos tudni, hogy különbség van a jó és hasznos szokás között is, ugyanis a hasznos szokást rövid távon kényelmetlen kivitelezni, ám hosszú távon megszokható és több előnnyel jár. Például ilyen hasznos kialakítandó szokás lehet a fizikai edzés. Eleinte kényelmetlennek tűnik a gondolat, hogy lejárjunk az edzőterembe, átöltözzünk, letusoljunk a végén, kifárasszuk magunkat. Ezek mind-mind olyan negatívumok, amiket kifogásként hozunk fel, hogy a végén egy kényelmes, biztonságos szituációban tudjunk maradni: otthon. A testmozgás sokak számára kikapcsolódás és "pihenés" is, ugyanis megállapították, hogy például a futás egy meditatív állapotba teszi az elménket, így az képes lelassítani, relaxálni.
Nagyon fontos, hogy legyen egy jó alapunk a mindennapjainkhoz. Ilyen alappillérek az alvás, mozgás, egészséges ételek és italok fogyasztása, rendrakás. Gondolkodjunk kicsit rajta, hogyan tehetnénk az egyes pilléreket jobbá a saját életünkben. Mennyi alvásra, mozgásra van szükséged például? Rend vagy káosz vesz minket körbe? Ugyanis a lelki állapotunkat is tükrözheti az otthoni környezetünk, tehát tegyünk meg mindent a környezetünk rendben tartására is.
Használjunk órarendet szükség esetén. Tehát legyen egy táblázat a hét minden egyes napjára, hogy lássuk: mik azok a dolgok, amelyekkel haladunk, és mik azok, amelyekkel nem. Milyen procedúrákat kell elvégeznünk, milyen tevékenységeket kell kiszerveznünk, elhagynunk. Ha vannak "szükséges rossz" feladataink, amelyek elvégzése fontos, akkor kezdjük azzal, mert ha nem így teszünk, nagyobb lesz az esélye a halogatásnak.
- Milyen időhúzó tevékenységeket végzel, melyek nem visznek közelebb a célodhoz?
- Milyen "szükséges rossz" feladatokat kell elvégezned?
- Hogyan csökkenthetnéd ezeknek a kivitelezési idejét?
- Milyen tevékenységek azok, amelyek közelebb visznek a célodhoz?
- Mennyi időt szánsz ezekre?
Egy átlagos ember hete így telik el:
- 56 óra alvás
- 40 óra munka
- 36 óra ingázás, takarítás, evés, egyéb tevékenységek
- 36 óra szabadon felhasználható idő
Egy kérdésem van: Hogyan tudod a 36 órát elérhetővé tenni, és milyen tevékenységekkel töltenéd meg, hogy jelentős előrejutást tapasztalj az életedben?
Ezen a képen a szokásformálás leegyszerűsített 3 lépése látható, tehát: emlékeztető(vagy jel), rutin elvégzése, jutalom. Tehát például vezetünk és a lámpánál állunk. A lámpa zöldre vált (jel), elindulunk a kereszteződésen (rutin) és közelebb kerülünk a célállomáshoz (jutalom). Végül, ha a jutalom pozitív érzést vált ki belőled, akkor vágyat érezhetsz a későbbiekben is a szokás megismétlésére. Tulajdonképpen ez a fajta ismétlődés fogja kialakítani az új szokást.
Nagyon fontos, hogy kellő önbecsüléssel rendelkezzünk. A fejlett önbecsüléshez szükséges a céltudatosság, felelősség vállalása, tudatos életmód, melyek mind fontosak a hasznos szokások kialakítása során. Ha egy célt elérünk, vagy haladást tapasztalunk az javítja az önbizalmunkat és a magunkról alkotott képünk is nagy eséllyel javulást fog mutatni. Na de kicsit elkalandoztam, szóval térjünk vissza az eredeti témára. :)
Ha te egy olyan személyiség vagy (itt plusz pont a szilárd önismeret), akinek egy hasznos szokás kialakításához partnerre van szüksége, akkor több dolgod lesz. Ha te egy fenntartó személyiség vagy, aki kitűzi a céljait és a meghatározza hasznos szokásait, majd önállóan cselekszik, meghatározza minden héten a konklúziót, akkor nem feltétlen lesz szükséged egy elszámoltató partnerre. De lehetsz egy lázadó személyiség is, aki csak akkor végzi el a fontos feladatokat, ha az számára is előnyöket jelent. Az utolsó a kérdésfeltevők csoportja, akik minden elvárást megkérdőjeleznek, és csak akkor felelnek meg ezeknek, ha az a véleményük szerint indokolt.
Mikor a legjobb elkezdeni?
Lehetőleg minél hamarabb. Legyél az a személy, aki amint van rá lehetősége, elvégzi a szükséges cselekvéseket, hogy közelebb kerüljön a céljaihoz. Gyakran hasznos lehet a tiszta lap stratégia, mely szerint mindent könnyebb tiszta lappal kezdeni. Például ha egészségesen akarunk étkezni, célszerű kiüríteni a hűtőt és feltölteni egészséges ételekkel (ha nehezen alakul ki nálad ez a szokás). Vagy nagy meghatározó tényező lehet a változáshoz például egy új helyre költözés is. Itt tiszta lappal is kezdünk egyben, ilyenkor nagyon meghatározó, hogy hogyan éljük le az első hónapunkat az adott környezetben.
Persze a nagy változáshoz, a célok eléréséhez gyakran van szükség önfegyelemre, önmegtartóztatásra (étkezési szokások). A legtöbb ember a kényelmes dolgok mellett dönt, vagy marad. A biztonságosra, a biztosra törekszik, vagy egyszerűen csak lusta (ez is egy berögzült rossz szokás). Mi az amit pusztán csak a kényelem miatt teszünk, pedig az adott tevékenység végzésével nem kerülünk közelebb a vágyott céljainkhoz? Csak egy példa: sorozatok nézése. Gyakori eset, hogy az illető már az összes lehetséges jó sorozatot végignézte és újak után kutat. Ez egy átmeneti boldogságot eredményez, és sajnos nem visz közelebb a való életben felállított céljainkhoz. Ha ezt az időt kiváltanánk hasznos szokásokkal, akkor jelentős javulást tapasztalnánk az életünkben és magunkon mondjuk 1 év alatt.
Legyenek a céljaink materiálisak, érzelmiek vagy spirituálisak - a siker ára ugyan az: tudatosság, gondolkodás, tanulás. Elaludni a kormánykeréknél, vagyis az ismertre hagyatkozni, az automatizáltra - egyenlő a katasztrófa magunkra hívásával. - Nathaniel Branden
Fentebb említettem a tudatosságot, hogy ez is egy fontos elem a szokások kialakításához. Ne legyünk azok, akik csak sodródnak az életben, és a környezetünkre hagyatkoznak, vagy azt csinálják, amit a körülöttük lévők. Legyenek saját, világos céljaink, és tegyünk erőfeszítéseket az elérésük érdekében. Azért használom ebben a bejegyzésben ilyen sokszor a cél szót, mert a szokások kialakítása is egy célként értelmezendő. Akaraterőre lesz szükségünk, hogy véghezvigyük a terveinkben leírtakat, de hasznos lehet, ha van motivációd is. Ám érdemes tudni, hogy a motiváció egy rövidebb ideig tartó késztetés, amire nem érdemes teljes egészében erre támaszkodni. Az akaraterő olyan dolgok elvégzéséhez is szükséges, amikhez nincs kedvünk, de meg kell csinálnunk. A legjobb megoldás, ha rendelkezel jelentős mértékű akaraterővel, és emellett motiváltnak érzed magad a feladat végrehajtásához. Sokan csak a berögzült mintákat ismételgetik a mindennapokban, pedig ez nem fog jelentős előrelépést hozni az életükben.
Hasznos lehet egy külső elszámoltató rendszert kialakítanod, például tennivalólistákat írni, edzőt fogadni, leírni az elfogyasztott táplálékokat. Ha több energiára teszel szert a fölösleges tennivalók szűrésével, akkor lesz időd és energiád kivitelezni a fontosabb céljaidat.
Az utolsó és egyben a leghasznosabb tipp: Mindig csak kicsiben kezdd. Ne várd el magadtól, hogy jövőhéten lefutod a maratont, ha még sosem futottál ilyen hosszú távot. Ez csak egy magyarázata az előbbi mondatnak, de értelmezhető bármire, amit el szeretnénk érni, vagy bármilyen szokásra, amit ki szeretnénk alakítani. Így könnyebben kialakul a minta, és emelhetjük az "adagunkat".
Remélem sokat segíthettem neked, hogy szebbé tedd a mindennapjaidat, és azt is remélem, hogy minél előbb belevágsz, és minden napod a lehető leghasznosabban fog telni.